Élet a kastély vonzásában – Gödöllő, a nyaralóhely
(1867–1945)

Élet a kastély vonzásában – Gödöllő, a nyaralóhely (1867–1945) című időszaki kiállítás
a Gödöllői Városi Múzeumban.

Kiállításmegnyitó: 2017. március 31., 16.00 óra
Nyitvatartás: szerdától vasárnapig 10.00-16.00
Megtekinthető: 2017. szeptember 17-ig

Gödöllő városa a 2017. esztendőt Erzsébet királyné emlékének szenteli. A tematikus év jegyében – mely
a „Bölcsőtől a koronáig – Gödöllő a királyné városa” címet viseli – a Gödöllői Városi Múzeum helytörténeti kiállítása
a királyi nyaralóhely polgári nyaralóvárossá és kedvelt kiránduló hellyé válását mutatja be.

A 1867. évi kiegyezést követően I. Ferenc József és Erzsébet a gödöllői kastélyt és a hozzátartozó uradalmat a Magyar Korona tulajdonaként használatba vette. Az uralkodópár szívesen jött Gödöllőre pihenni. A királyi nyaralóhellyé váló települést hamarosan felfedezték a pesti polgári családok is. A pesti családok eleinte szobákat béreltek, a tehetősebbek házat, villát építettek, melyet a téli szezonra lezártak. Később megjelentek a szállodák, panziók. A fővároshoz való közelség, a közlekedési feltételek lehetővé tették a családfők ingázását a nyaralótól a munkahelyig. A kevésbé tehetősek egynapos kirándulásra indulhattak Gödöllőre. Az első világháború után a kastély, mint Horthy Miklós kormányzó nyaraló rezidenciája, presztízsként továbbra is vonzerőt gyakorolt. A hangsúlyt azonban a nevezetességek, az egészséges, tiszta levegő és a kedvező utazási feltételek kapták. Sokan látogatták az itt megrendezett járási, nemzetközi rendezvényeket. A máriabesnyői kegyhelyet a zarándokok mellett számtalan turista kereste fel. A nyaralók, turisták igényeinek kielégítésére létrejöttek a strandok, sportpályák. Az éttermek, vendéglők, alkalmanként a fürdőkben is, a finom étkek mellett cigányzenével szórakoztatták a vendégeket. A vendéglátóhelyek és a szállodák eredeti szerepükön túl a társasági élet fontos színterei is voltak. Gödöllő vonzereje, változó intenzitással, 1945-ig megmaradt.

A kiállítás bepillantást enged a két korszak Gödöllő és Máriabesnyő által a nyaralóknak, kirándulóknak nyújtott utazási, szállás- és szórakozási lehetőségeibe. Bemutatjuk a Központi Szálloda megmaradt emlékeit, a helyi fürdőket és az itt vásárolt emléktárgyakat. Képzőművészeti alkotások, fényképek és képeslapok elevenítik fel helyszíneket. A szállodákat és néhány villát pedig számítógépes animáció kelti életre. A látogatók megismerhetik a kastély néhány neves vendégét és leghíresebb gödöllői nyaralókat is.

Czeglédi Noémi, történész