Élet a kastély vonzásában

Szerkesztő: Kerényi B. Eszter

Megjelenés éve: 2017

Szerzők: Dr. Czeglédi Noémi, Fábián Balázs, Őriné Nagy Cecília

• Gödöllői Múzeumi Füzetek 15.
  • méret: 148 x 170 mm
  • terjedelem: 160 oldal

A Gödöllői Városi Múzeum 2017. március 31 – szeptember 17. között megrendezett kiállításhoz kapcsolódó tanulmánykötet és kiállítási katalógus.

Az 1867. évi kiegyezést követően I. Ferenc József és Erzsébet a gödöllői kastélyt és a hozzátartozó uradalmat a Magyar Korona tulajdonaként használatba vette. A királyi nyaralóhellyé váló települést hamarosan felfedezték a pihenni vágyó pesti polgári családok is. Az első világháború után a kastély és környezete Horthy Miklós kormányzó nyaraló rezidenciájaként továbbra is vonzerőt gyakorolt. A kiállításban és a kötetben Gödöllőnek egy eltűnt és sokak számára ismeretlen oldalát mutatjuk be: a dualizmus korától a második világháború végéig létező nyaralóvárost és kirándulóhelyet.

A tanulmányokban a nyaralóváros státusz kialakulásáról, a szórakozási és lakhatási lehetőségekről olvashatunk, nem megfeledkezve a településfejlődés árnyoldalairól és a képzőművészetben való megjelenéséről sem.

A kiadvány letölthető PDF formátumban:
Gödöllő a nyaralóhely – 2017